Close

23.5.2022

Světová pláž v Ostravě ožije už ve středu. V elitním turnaji nastoupí olympijští šampióni i domácí hvězdy Perušič a Schweiner

Pouze dva dny zbývají do úvodního hvizdu největšího beachvolejbalového turnaje ve střední Evropě. J&T Banka Ostrava Beach Pro je v letošním roce zařazen do nejvyšší úrovně světové série a síly v něm změří nejlepších 16 týmů v kategoriích žen a mužů. Po dvou stříbrech budou v Dolních Vítkovicích o další finálovou účast usilovat Ondřej Perušič a David Schweiner. Nové vítěze a vítězky poznají fanoušci v neděli 29. května.

Světová volejbalová federace v letošním roce přišla s novým atraktivním formátem světové série Volleyball World Beach Pro Tour. Ta je tvořena turnaji v úrovních Elite 16, Challenge a Future. J&T Banka Ostrava Beach Pro byla v předchozích třech ročnících opakovaně řazena mezinárodní federací FIVB mezi tři nejlepší beachvolejbalové akce roku a díky tomu pro letošek povýšena do nejvyšší kategorie. Dolní Vítkovice tak budou hostit druhý turnaj úrovně Elite 16, která má pro letošek devět zastávek.

Náš turnaj byl ve všech předchozích ročnících zařazen mezi nejkvalitnější akce světové série. Proto jsme přivítali návrh FIVB povýšit ho na tu nejvyšší úroveň, kterou letošní Beach Pro Tour nabízí. Fanouškům tak přineseme plážový volejbal špičkové světové úrovně a televizním divákům kompletní nabídku zápasů. Do celého světa totiž budeme vysílat všechny zápasy turnaje, včetně kvalifikační fáze,“ řekl ředitel turnaje Martin Duka z pořádající agentury Raul.

„Ze sportovního pohledu půjde v Ostravě o podívanou nejvyšší kvality, protože do elitní společnosti jsou zvány beachvolejbalové páry z předních pozic světového rankingu. V tom aktuálním se na 5. příčce drží naši muži Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kterým se před ostravským publikem vždy dařilo a svou aktuální formu prokázali na dubnovém turnaji úrovně Challenge v Brazílii, kde skončili na 2. místě. Díky divokým kartám se domácím fanouškům představí také Barbora Hermannova s Marií Sárou Štochlovou a Jakub Šépka s Tomášem Semerádem,“ doplnil gestor beachvolejbalu Českého volejbalového svazu Vít Mařík.

O účast v hlavní soutěži si ve středeční kvalifikaci zahrají Anna Pospíšilová s Martinou Williams a Kryštof Oliva s Tadeášem Trousilem. Ovšem pouze nejlepší čtyři páry se ve středu kvalifikují do hlavní soutěže, kde doplní 11 nasazených dvojic určených světovým žebříčkem, a držitele divoké karty.

Divákům turnaje Elite 16 se představí zlatí medailisté z Tokia a vítězové turnaje v Dolních Vítkovicích z roku 2019 Anders Mol a Christian Sorum z Norska, katarské hvězdy Cherif Younousse a Ahmed Tijan, obhájci loňského vítězství Alexander Brouwer s Robertem Meeuwsenem i jejich nizozemští krajané Stefan Boermans a Yorick de Groot, kteří vládnou světovému žebříčku. „Pro nás je turnaj v Ostravě jedním ze dvou vrcholů sezóny. Brzy po něm bude následovat mistrovství světa. A právě na tyto dva vrcholy jsme se speciálně připravovali. Po Brazílii, kde jsme brali stříbro z turnaje kategorie Challenge, jsme zvažovali, jestli se zúčastníme ještě turnaje v Kataru, ale nakonec jsme se rozhodli, že raději absolvujeme kvalitnější čtyřtýdenní přípravu v Čechách, než abychom jeli na turnaj a pak se připravovali zase jenom z akce na akci,“ popsal priority nejlepšího českého páru Ondřej Perušič.

Do hlavní části ženského turnaje byla nasazena hned pětice brazilských párů, o postup z kvalifikace budou bojovat další dva týmy z jihoamerické kolébky plážového volejbalu. O své místo si řekly aktuální světové jedničky Katja Stamová a Raisa Schoonová z Holandska, nebo mistryně světa Sarah Pavanová s Melissou Humana-Paradesovou z Kanady. Vylepšit loňskou stříbrnou pozici přijedou do Ostravy Švýcarky Joana Heidrichová a Anouk Vergé-Dépréová.

Díky akcím jako je J&T Banka Ostrava Beach Pro stoupá prestiž našeho regionu. Moravskoslezský kraj je hrdý na to, že hostí špičkové sportovní události. Proto jsme velmi rádi, že se turnaj v úžasném prostoru Dolních Vítkovic opět koná, navíc povýšen do nejvyšší světové úrovně. Vnímám to již jako tradiční událost, která má své jisté místo v kalendáři sportovních fanoušků. A ti také uvidí všechny zápasy z moravskoslezské metropole, protože se letos bude vysílat do celého světa nejen hlavní turnaj, ale i kvalifikace,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Je úžasné sledovat, jak se areál Dolních Vítkovic dokáže měnit, hostit obrovské festivalové akce nebo se stát na několik dní pláží, na které se sejdou nejlepší plážoví volejbalisté a volejbalistky světa. Co mě těší ale úplně nejvíc, je, že turnaj opět přiláká spousty fanoušků. A jsem si jistá, že díky tomu, a naší podpoře sportovních klubů, motivujeme spoustu dětí k pohybu a vychováme mnoho mladých volejbalistů, kteří nás budou reprezentovat na kurtech nejen v Ostravě, ale po celém světě,“ uvedla náměstkyně primátora Ostravy pro sport Andrea Hoffmannová.

Obrovsky si ceníme především garance dodatečné podpory z města Ostravy a Moravskoslezského kraje, která náš turnaj zachránila. Velký respekt a poděkování za významnou podporu patří i všem ostatním partnerům v čele s J&T Bankou a Skupinou ČEZ. Nyní ještě čekáme na finální potvrzení každoroční klíčové podpory z Národní sportovní agentury, která dotační program vyhodnocuje v těchto dnech. Věříme, že se do podpory promítne nejen tradice, kterou jsme zde za pět let společně s partnery vybudovali, ale i posun sportovní úrovně tohoto turnaje na úplný strop mezinárodního měřítka,“ dodal za pořádající agenturu Raul ředitel turnaje Martin Duka.

23.5.2022