Close

22.6.2018

Sluková s Hermannovou i Perušič se Schweinerem jsou v TOP 16

Fanoušci v Ostravě budou moci fandit českým barvám na turnaji Světové série FIVB určitě i v sobotu. Mezi nejlepších šestnáct týmů totiž v soutěži žen postoupil nejlepší český pár Markéta Sluková a Barbora Hermannová. Své soupeřky z Litvy deklasovaly ve dvou setech. A v dramatickém tie breaku uspěli i Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. Vyřadili švýcarskou dvojici Heidrich/Gerson.

Úvodní dějství vyhrály české reprezentantky bez sebemenšího zaváhání a Davidovová se Ščipkovou mnohdy jen nevěřícně kroutily hlavou nad hrou české dvojice. „Moc děkujeme divákům, že jich přišlo tolik a že nás ohromným způsobem podporovali. Pomohlo nám to hlavně ve druhém setu, kdy jsme měli dost špatnou pasáž,“ řekla po zápase Barbora Hermannová, která už dávno zapomněla na zdravotní problémy, které ji sužovaly první den turnaje.

Litevky opravdu po špatném úvodu druhého setu hru zpřesnily a nutily české hráčky k chybám. Vedení 8:7 bylo jejich první v zápase, jenže na víc, než dva body domácímu páru neodskočily. Pak se totiž Sluková s Hermannovou opět vrátily do zápasové pohody a dotáhly set do vítězného konce. „Měla jsem hodně bodovek z pravé strany, ale naopak na té levé jsem často chybovala. Stačilo polovinu míčů proměnit a bylo by to úplně bez komplikací. Tohle nebyl z naší strany moc povedený zápas, dokážeme hrát mnohem lépe. Jenže ve sportu platí, že nejdůležitější výhry jsou ty, když se vám nedaří a hrajete mizerně,“ smála se po zápase Markéta Sluková.

Postup mezi šestnáct nejlepších byl první postupný cíl české dvojice a obě hráčky potvrdily, že jsou s účastí v osmifinále spokojené. „Občas to není vůbec výhoda být na turnaji mezi vysoko nasazenými. Soupeřky proti vám nemají co ztratit a naopak favorité jsou často dost nervózní. Zvlášť před vlastním publikem. Tady ale byli diváci skvělí. Jsem doslova nadšená a samozřejmě ráda, že zůstáváme v turnaji i do dalšího dne. Zatím podnik v Ostravě předčil naše očekávání,“ dodala za souhlasného pokyvování své spoluhráčky Markéta Sluková. Obě se mohou těšit na osmifinále proti Polkám Kolosinské a Kociolkové.

V předposledním zápase pátečního programu na centrkurtu skvělá divácká kulisa hnala naopak kupředu české jedničky Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Švýcarský pár postoupil do hlavní soutěže z kvalifikace a začal hodně nervózně. Prohrával 8:15, 10:17 a nakonec prohrál úvodní set 13:21. „Oni hráli na centrálním kurtu na turnaji poprvé a asi byli zaskočeni tou atmosférou. Naopak my jsme se díky skvělým fanouškům dostali bleskově do tempa. Moc jim za fantastickou kulisu děkujeme,“ chválil ostravské publikum Ondřej Perušič.

Ve druhé sadě se ovšem poměr sil vyrovnal, Švýcaři těžili z dobrého servisu a také tvrdého útoku dlouhána Adriana Heindricha. Vedli 10:7, ovšem pak začal úřadovat na bloku David Schweiner a Češi šli do vedení. „Ani nevím, jak se to stalo, ale pár dobrých bloků se mi opravdu povedlo. Škoda, že jsme set nedotáhli do konce. Naštěstí tu byli naši diváci, kteří nás hnali dál. Někoho domácí publikum svazuje, někomu zase vyhovuje. My jsme neměli co ztratit, takže jsme se zase soustředili na hru. Na kurtu byl šílený rámus, při time outech jsme neslyšeli vlastního slova. Tohle nám moc pomáhalo,“ ještě jednou děkoval publiku David Schweiner.

Rozhodující dějství přineslo drama až do konce. Češi už vedli 7:3, ale jejich soupeř to nevzdal. Snížil na 11:12, víc už ale nadšeně hrající Perušič se Schweinerem nedovolili. „Rozhodovaly detaily a my můžeme být spokojeni. Pokračujeme v turnaji, což je pro nás obrovský úspěch. Chtěli jsme předvádět dobrý beachvolejbal a nebýt na turnaji jen do počtu, to se nám povedlo,“ dodal Ondřej Perušič. Český pár v osmifinále čeká ruská dvojice Stojanovskij/Veličko.

Foto: Vlastimil Vacek/Czech Beach Open

22.6.2018