Close

27.5.2022

Skvělé, česká dvojice nebude ve čtvrtfinále chybět

Byl to výkon, na který se všichni čeští fanoušci těšili. Dvojice Ondřej Perušič, David Schweiner porazila ve svém posledním zápase skupiny A na J&T Banka Ostrava Beach Pro v Dolních Vítkovicích španělský pár Pablo Herrera, Adrián Gavira 2:0 a z prvního místa postoupila do čtvrtfinále. Jejich soupeři budou katarští reprezentanti Cherif Younousse a Ahmed Tijan.

V deštivém a chladném počasí předvedenou hrou Češi poděkovali divákům na tribunách za jejich přízeň a podporu. Do zápasu vlétli jako uragán a v prvním setu Španěly doslova převálcovali. Nepolevili ani v setu druhém a zaslouženě zvítězili. „Myslím si, že soupeře rozhodil náš zlepšený výkon společně s počasím, které zápas provázelo. Jejich hra je hodně založená na podání, a to jim od začátku příliš nešlo. My jsme dobře přijímali a oni museli přejít na plachtící podání, které není jejich nejsilnější zbraní. To v kombinaci s naším nadstandartním výkonem rozhodlo,“ řekl po zápase Ondřej Perušič.

David Schweiner přiznal, že zlepšit toho po dvou úvodních duelech musel český pár hodně. „Jsme moc rádi, že se to povedlo a doufám, že se nám to ve čtvrtfinále podaří zopakovat. Pro nás je postup mezi osm nejlepších moc důležitý nejen kvůli samotnému turnaji tady, ale také z dlouhodobého hlediska. Po změně pravidel se do žebříčku počítají poslední tři výsledky a pak stačí jeden špatný výsledek a mohli bychom se propadnout v pořadí až do kvalifikace. Já jsem i proto moc rád, že jsme postoupili.“

Jeho slova doplnil Ondřej Perušič, který přiznal, že nepostoupit na turnaji v Ostravě by je oba mrzelo dvojnásob. „Hrozba nepostoupit do čtvrtfinále byla letos ještě vyšší než v minulých letech. Postoupily jen dva týmy ze skupiny, přitom konkurence byla obrovská. Vzhledem k tomu, jak jsme tady hráli v předchozích letech, oslovovali nás fanoušci se slovy, že to letos konečně vyhrajeme. Já takový optimista nejsem, naším hlavním cílem tady každý rok bylo, aby se naše hra fanouškům líbila a oni byli spokojeni. To se nám zatím dařilo a dnes se to povedlo taky. Diváci jsou určitě rádi, že český pár bude opět v play off.“

Perušič se Schweinerem byli podle očekávání jediným českým párem, který se do čtvrtfinále probojoval. Mladá česká dvojice Tomáš Semerád s Jakubem Šépkou prohrála i druhý zápas na turnaji. Italská dvojice Paolo Nicolai, Samuele Cottafava jim moc šancí na úspěch nedala. Ovládla oba sety a udržela šanci na postup do čtvrtfinále. Naopak český pár už po této prohře věděl, že se ho sobotní program týkat nebude.„Soupeř zapojil víc herních signálů a hrál vyrovnaněji. My jsme opět udělali hodně nevynucených chyb. A rozdílový byl také blok Nicolaie. Jejich obrana na síti byla výborná,“ hodnotil druhé vystoupení na turnaji Tomáš Semerád. S tím souhlasil i Jakub Šépka, který dodal: „Hrálo hodně po Tomovi a když se zaměřili víc na mne, dělal jsem ty chyby. Je to škoda, ale na druhou stranu, opět jsme s mnohem zkušenějšími soupeři drželi krok. Zbývá nám ještě jeden zápas, pokusíme se urvat alespoň set.“

Přání Jakuba Šépky ovšem zůstalo nevyslyšeno. Poláci Michal Bryl a Bartosz Losiak byli rovněž nad jejich síly. „Nevyhráli jsme sice na turnaji ani jeden set, ale náš výkon nebyl špatný. Je to výsledek naší tvrdé práce od začátku roku. Jsme opravdu vděční za to, že jsme mohli na tomto turnaji vyzkoušet atmosféru hlavní soutěže,“ řekl po zápase Tomáš Semerád.

Porážkou 0:2 od brazilské dvojice Taiana Lima, Hegeile se s turnajem rozloučily Barbora Hemannová a Marie-Sára Štochlová. Opět Češky bojovaly o každý bod, opět měly ve druhém setu blízko k dílčímu úspěchu, ale ani tentokrát se jim nepovedlo set dotáhnout do vítězného konce. Po zápase ovšem zklamané nebyly. „Je to samozřejmě škoda, určitě to šlo, jenže chce to ještě více zapracovat na spolupráci a souhře. Tohle jsou všechno týmy, které spolu hrají dlouho, patří k absolutní světové špičce a nás těší, že jsme je potrápily. Doufám, že nás výkony na tomto turnaji budou motivovat do další práce,“ shrnula nejen poslední zápas, ale současně i celé vystoupení v Ostravě Barbora Hermannová.

„Měly jsme v každém zápase lepší i horší momenty. Za mne je určitě dobré, že jsme ani jeden set nevypustily. Bojovaly jsme a nevzdaly to. Mám z turnaje dobrý pocit a těším se na další. A hlavně pak na mistrovství světa do Říma, protože tam já jsem nikdy nebyla a na světovém šampionátu nehrála,“ dodala Marie-Sára Štochlová.

Ze skupiny A v soutěži mužů tedy do čtvrtfinále postoupili Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem a společně s nimi Španělé Pablo Herrera, Adrián Gavira. Ze skupiny B postoupili Brazilci Alison s Gutem a Katařané Cherif Younousse s Ahmedem Tijanem. Ze skupiny C Norové Anders Mol s Christianem Sørumem a ze skupiny D Poláci Michal Bryl s Bartoszem Losiakem a Italové Paolo Nicolai se Samuelem Cottafavou.

V soutěži žen ze skupiny A postoupily Nizozemky Katja Stamová s Raisou Schoonovou, ze skupiny B Australanky Taliqua Clancyová s Mariafe Del Solarovou a Lotyšky Anastasia Kravčenoková s Tinou Graudinovou, ze skupiny C Němky Svenja Müllerová s Cinjou Tillmanovou, ze skupiny D pak Brazilky Talita s Rebeccou a Švýcarky Tanja Hüberliová s Ninou Brunnerovou.

Foto: Vlastimil Vacek a Pavel Lebeda/sport-pics.cz

27.5.2022