Close

3.6.2021

První den hlavní soutěže přinesl výhry českým jedničkám

V areálu Dolních Vítkovic ve čtvrtek 3. června začala hlavní část turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. Mezi 32 mužskými a 32 ženskými páry figurovalo šest českých. Vítězství si v úvodní den bojů v základních skupinách do tabulek připsaly jen dva z nich. České ženské jedničky Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková den zakončily s bilancí jedna výhra a jedna prohra, mužský pár Ondřej Perušič a David Schweiner své jediné utkání dne vyhrál. Podnik zařazený do světové série FIVB v plážovém volejbale kategorie 4*, který je zároveň poslední kvalifikací na o rok odložené olympijské hry v Tokiu, bude zítra pokračovat zbývajícími zápasy v základních skupinách a úvodním kolem play off.

České ženské jedničky Hermannová, Nausch Sluková do turnaje vstoupily výborně a ve svém prvním vystoupení v Ostravě porazily Španělky Lobatovou a Fernándezovou 21:15, 21:17. Vyrovnaný duel pro sebe v obou setech s přehledem rozhodly, když byly neustále alespoň v mírném vedení. „První zápas určitě dopadl dobře, je to vždycky ten nejdůležitější. Soupeřky měly hlavně na začátku velmi dobrý servis, na který jsme si musely zvyknout,“ uvedla Hermannová. Český pár měl blízko k vítězství i ve svém druhém zápase základní skupiny. V duelu s americkou dvojicí Claesová, Sponcilová vyhrál úvodní set 21:17, ve druhém sice byly v poměru 21:15 lepší soupeřky, ale v tie-breaku si Hermannová s Nausch Slukovou vypracovaly hned dva mečboly. Nevyužily ani jeden, třetí sadu prohrály 15:17, což soupeřky poslalo přímo do sobotního osmifinále, zatímco českou dvojici zítra čeká 1. kolo play off. „Výsledek nás mrzí, ale co se dá dělat, musíme ještě máknout. Věřím ale, že to zvládneme. Hrály jsme sice s vítězkami ze Soči, ale šancí tam bylo hodně,“ uvedla Nausch Sluková. „Jsme rády, že přišlo hodně diváků, jen je škoda, že jsme se společně s nimi nemohly i ve druhé zápase radovat z vítězství,“ doplnila ji Hermannová.

Vítězný vstup do turnaje si na své konto připsal i český mužský pár číslo jedna. Perušič se Schweinerem zdolali ve svém jediném dnešním vystoupení španělskou dvojici Menéndez, Huerta 21:13, 27:25. Vítězové silně obsazeného březnového turnaje v Dauhá skvěle zvládli první set, ve druhém ale šlo o dramatickou bitvu. V jejím závěru Češi sice nevyužili tři mečboly, pak odvrátili jeden setbol a zápas ukončili až na šestý pokus. „S tímto týmem jsme hráli nedávno hned dvakrát, poprvé jsme vyhráli, podruhé prohráli, takže přišel čas jim to vrátit. Z předchozího zápasu s nimi jsme se snažili poučit, což se nám podařilo. Jsme určitě klidnější, že už máme olympiádu jistou, protože jak to sledujeme tady v Ostravě, a viděli jsme to i v Soči, tak tam se sejdou týmy, které opravdu hrají o kvalifikaci na olympijské hry a není to nic příjemného,“ uvedl Perušič. „Podařilo se nám Španěly vždycky zatlačit servisem, proto si hůře přihrávali, dělali vynucené chyby,“ dodal Schweiner.

Zbývající české páry dnes nejen že nezískaly žádnou výhru, ale nemohly se radovat ani z vítězného setu. V ženské části pavouka to platí jak o dvojici Kubíčková, Kvapilová, tak o Štochlové a Williams. První z nich nejprve prohrály s Američankami Rossovou, Klinemanovou 12:21 a 18:21, když zvlášť úvodní sadu čtvrtý nasazený pár turnaje a stříbrný z předloňského mistrovství světa zvládl jasně. Poté česká dvojice, která stále usiluje o to, aby se kvalifikovala na olympiádu do Tokia, prohrála s Japonkami Išiiová, Murakamiová 12:21 a 15:21. „Do Ostravy jsme se moc těšily a byly jsme moc rády, když se navíc potvrdila možnost mít na tribunách diváky. Chtěly jsme jim předvést to, co jsme natrénovaly přes pauzu způsobenou pandemickou situací,“ uvedla Kvapilová. Česká dvojice i tak ale ještě má šanci se do Tokia kvalifikovat z finále Kontinentálního poháru a rozhodně se nevzdává. „Čeká nás ještě trnitá cesta, ale bylo by to krásné, kdyby to dopadlo. Bylo by to báječné vyvrcholení naší tříleté spolupráce,“ sdělila Kubíčková.

Ani set nezískal také další český pár Williams, Štochlová, který hned na úvod narazil na nasazené jedničky Agathu a Dudu z Brazílie. Prohrál s nimi 17:21 a 13:21 a naprosto stejný výsledkem pak skončil i druhý zápas českých hráček, tentokrát s americkou dvojicí Stockmanová, Kolinskeová. Přesto si obě hráčky pochvalovaly, že vůbec dostaly možnost si zahrát hlavní soutěž na čtyřhvězdičkovém turnaji. „Jsme moc vděčné za divokou kartu, byla to skvělá možnost si zahrát proti světovým týmům. Líbilo se mi, jak byla naše hra sebevědomá a odvážná,“ uvedla Williams. „Začaly jsme spolu hrát v únoru, příprava byla i vlivem pandemické situace dost náročná, ale já jsem nadšená. Jsem moc ráda, že jsme se daly dohromady. Dneska se ukázalo, že nemáme co ztratit a že není třeba se bát velkých jmen, kterými jména brazilských hráček bezpochyby jsou,“ doplnila ji Štochlová.

Obdobně dopadli také dva české mužské týmy. Maňas se Sedlákem prohráli 0:2 v souboji s turnajovými dvojkami Mol, Sörum z Norska. Stejný výsledkem pak Berčík s Dumkem, kteří se utkali s párem číslo tři Cherif, Ahmed z Kataru. Maňas se Sedlákem uhrály proti velkým favoritům 32 bodů (16:21, 16:21), Berčík s Dumkem o bod méně (14:21, 17:21). „Ze začátku to bylo trošičku o nervech, ale pak jsme se o to víc dokázali uvolnit a povzbudit a díky tomu jsme podle mě neodehráli vůbec špatný zápas. Myslím si, že jsme se na dnešek i dobře vyspali, takže to byla taková velká souhra všeho,“ potěšilo i přes porážku Sedláka. Berčík a Dumek odcházeli z kurtu zklamanější. „Když jsem před dvěma týdny o soupeřích přemýšlel, tak jsem si říkal, že tento tým bych si přál asi nejméně, protože svými fyzickými parametry se s Katařany rovnat rozhodně nemůžeme. Připravili jsme se dobře takticky, fungovalo nám to dobře, ale pokazili jsme si to vlastními chybami,“ uvedl Berčík. „Střídavě oblačno. Ze začátku to nebylo ideální, pak se to zlepšilo, konec ale zase nebyl úplně ideální. Nechci říct, že nás překvapili, ale servírovali vyloženě do mě a velmi dobře a já jsem se s tím nevyrovnal,“ mrzí Dumka.

 

Třetí ročník J&T Banka Ostrava Beach Open v areálu Dolních Vítkovic zítra pokračuje zápasy, v nichž se rozhodne, které páry se probojují do víkendových vyřazovacích bojů. Na všech čtyřech kurtech se začne hrát v 9 hodin a program je naplánovaný až do 19 hodin.

3.6.2021