Close

9.4.2019

Příběh trofeje: „Že mi inspirací bude pohled na ocelovou industriální krajinu Dolních Vítkovic, bylo samozřejmé“

Rozhovor s Jakubem Hájkem (nar. 1985, Brno), designérem, návrhářem interiérů a zakladatelem ateliéru Artefakt, autorem návrhu trofeje pro 4* turnaj Světové série FIVB J&T Banka Ostrava Beach Open.

 

– Turnajovou trofej jste navrhoval už pro loňský 1. ročník a v jejím ztvárnění jste jedinečně vystihnul genia loci areálu Dolních Vítkovic. Inspirace unikátním prostředím turnaje je zřejmá. Měl jste jasnou představu o podobě trofeje hned, když jste zjistil, kde se sportovní akce odehraje, nebo se nápad rodil postupně a procházel vývojem?

Každý nápad musí do konečné podoby dozrát, ale že mi inspirací bude pohled na fascinující ocelovou industriální krajinu areálu Dolních Vítkovic, bylo samozřejmé. Úplně prvotní stylizace areálu byly velmi konkrétní, až v průběhu práce na návrhu jsem vše zjednodušoval a abstrahoval do takové vizuální zkratky, která je zachycena v křížení odněkud někam vedoucího potrubí, které je ve Vítkovicích všudypřítomné. Vaše hodnocení trofeje mě těší, protože v reakcích na sociálních sítích jsem se bavil i nad komentáři připodobňujícím trofej např. k „odpornému výfuku“.

– Co pro Vás znamená spolupráce na trofeji k J&T Banka Ostrava Beach Open?

Je to možnost pomoci propagovat akci, která oživuje město, kde žiji. A já chci žít ve městě, které žije, kde se neustále něco děje, tak mě těší, že můžu alespoň minimálně přispět.

 

– Sledoval jste vloni průběh turnaje? Co pro Vás znamená, že prvními vítězkami byly právě české hráčky?

Průběh turnaje jsem bohužel neměl čas sledovat, ale vítězství Báry Hermannové a Markéty Slukové mě potěšilo, tak snad se jim trofej líbí a neztratí se mezi jinými. To totiž byla jedna z věcí, kterých jsem chtěl návrhem trofeje docílit.

Z reakce Markéty a Báry je výjimečnost trofeje jednoznačná. Hráčky uvedly: „Hezkých zlatých pohárů je spousta, a pokud jich je doma na poličce víc, tak se snadno zapomene, z jakého turnaje či akce byly. My jako hráči oceníme originalitu a speciálnost trofejí, které hned při pohledu na ně spojí místo dění se vzpomínkami. Proto je sen mnoha hráčů odvézt si z turnaje v Gstaadu velký kravský zvon, ze Stavangeru meč, z Moskvy huňatou beranici, z Huntingtonu miniatura surfu a nyní přibyde kus opracovaného železa z Ostravy, který rozhodně do šrotu nepatří“.

– Vzniká mezi autorem a výtvorem jakýsi osobní vztah? Čím je pro Vás právě tato trofej výjimečná? Či jde jen o jedno z řady děl, pracovních úkolů, výzev?

Autor jakéhokoliv návrhu, pokud svou práci bere zodpovědně, má ke každému výtvoru velmi osobní vztah. Není tomu jinak ani u mého návrhu trofeje pro J&T Banka Ostrava Beach Open, byl to zajímavý a pro mě trochu netradiční úkol – jako designer jsem cítil, že je to úkol hraničící se sochařským objektem.

 

– Navrhujete pro letošní ročník turnaje identickou trofej, jako vloni, nebo se můžeme těšit na nový nápad? Jaké jsou nejvýraznější změny?

Nyní o podobě trofeje pro letošní rok jednáme. Kvůli kontinuitě je možné, že budeme navazovat a návrh tak jen nově vyladíme. Ale i kdybych už věděl více, snad nečekáte, že bych novinky prozradil?

 

– Jak dlouho trvá proces návrhu? A následná výroba trofeje?

Není to otázka pár hodin, ale pár dní. A mezi nimi je pro vyhodnocení návrhů dobré mít časové prodlevy pro určitý odstup. Takže to vlastně trvá několik týdnů. Obvykle je to tak, že čím déle navrhujete, tím kratší čas je potřeba na realizaci, protože je návrh domyšlený do detailů.

 

– Z jakých materiálů bude trofej pro letošní ročník vyrobena a kolik bude vážit? Ta loňská měla na výšku 50 cm a vážila 4,5 kg. To není málo.

Bude opět z kovu, takže nějakou váhu mít bude, předem spočítáno to zatím není.

– Vymýšlíte trofeje i na jiné sportovní akce?

Ne. A ani bych nechtěl navrhovat jiné, natož být mnohonásobným návrhářem trofejí. Mám na své práci rád různorodost, rád čelím novým výzvám. Designerský přístup lze aplikovat na různé úkoly a produkty, mnohé principy jsou platné obecně.

 

Foto: Jiří Zerzoň, Vlastimil Vacek a archiv J&T Banka Ostrava Beach Open

9.4.2019