Close

4.6.2021

Postup Perušiče se Schweinerem, konec pro české ženské jedničky

V areálu Dolních Vítkovic pokračovala v pátek 4. června druhým dnem hlavní část turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. Do bojů se zapojily čtyři české páry, tři mužské a jeden ženský. Do víkendových klání o nejvyšší příčky se nakonec kvalifikovali jen české mužské jedničky Ondřej Perušič a David Schweiner, které zítra čeká nejprve osmifinále. V něm už dnes skončila cesta podnikem, jenž je zařazený do světové série FIVB v plážovém volejbale kategorie 4*, pro český ženský pár číslo jedna Hermannová, Nausch Sluková. Do vyřazovacích bojů se nepodívají ani dva mužské české páry Berčík, Dumek a Maňas, Sedlák.

Všechny čtyři české páry v řadě za sebou mohli fanoušci sledovat na centrkurtu v dopoledním programu druhého hracího dne J&T Banka Ostrava Beach Open. Jen první z nich si zajistil postup do čtvrtfinále. České mužské jedničky Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem se sice proti lotyšské dvojici Samoilovs, Smedins pořádně nadřeli, ovšem po výhře 2:1 na sety mohou dál plnit roli turnajových jedniček.

Úvod českým hráčům vůbec nevyšel, zejména kvůli špatnému příjmu brzy prohrávali 5:10 a brali si oddechový čas. Ten pomohl jen částečně, dokázali snížit na 17:18, nakonec ale první dějství prohráli. Mistři Evropy z roku 2015 naznačili, že stále ještě patří do světové špičky. Hráli zkušeně, příliš nechybovali a servisem zatlačili českou dvojici do defenzívy. „V prvním setu jsme udělali dost chyb, Lotyši nás zatlačili na servisu a jsem rád, že se nám to podařilo do druhého a třetího setu vylepšit a udržet si to až do konce,“ uvedl Schweiner.

Obrat opravdu nastal až od setu druhého. Zlepšený příjem Čechům umožnil mnohem pestřejší hru na síti a několik úspěšných bloků Schweinera podpořilo celkový obrat v zápase. „Bylo to tím, že jsme začali lépe přijímat a měli jsme pak lepší pozici k útoku. Už to bylo o dost jednodušší,“ sdělil Schweiner. Češi si vynutili rozhodující tiebreak, který přinesl mimořádně vyrovnaný průběh. Perušič se Schweinerem v něm lépe začali a nerozhodilo je, ani když Lotyši srovnali na 6:6 a pak ještě 9:9. Koncovka patřila českému páru, který si zajistil postup mezi šestnáct nejlepších. „Na zítřejší zápas nemáme v plánu nic vyloženě speciálního. Postup do play-off je určitě strašná pomoc. Máme víc než půl dne k dobru na regeneraci. Doufám, že tuhle výhodu zítra zužitkujeme,“ poznamenal Perušič.

V soutěži mužů bohužel čeští olympionici zůstali osamoceni. Berčík s Dumkem prohráli 0:2 s brazilským párem Andre, George. V prvním setu nezachytili úvod a jejich ztráta postupně narůstala. Výsledek 13:21 nebyl vůbec lichotivý. Úvodní míče druhé sady byly sice lepší, ale vedení 3:2 v konečném důsledku nic neznamenalo. Brazilci dominovali na servisu i u sítě a bez větších problémů si došli pro postup. „Oni nás prostě zatlačili, jejich obrana byla nepříjemná. Bohužel my jsme je nedokázali dostat pod tlak, což nám vyšlo až ke konci zápasu. Kdyby se spojily ty naše výkony z dneška a včerejška dohromady, tak by to bylo dost dobrý,“ uvedl k poslednímu vystoupení české dvojice na ostravském turnaji Dumek. Jeho kolega Berčík bere turnaj v Ostravě jako výbornou zkušenost a přípravu na snahu dostat se na poslední chvíli na olympiádu do Tokia: „Měli jsme možnost si zahrát s top týmy a nabrat zkušenosti na finále Kontinentálního poháru. Tam chceme vyhrát, protože ten, kdo vyhraje, pojede na olympiádu.

S turnajem se po Berčíkovi s Dumkem rozloučil také pár Maňas, Sedlák. Rovněž ve dvou setech podlehli Němcům Dollingerovi s Wicklerem. Češi nehráli špatně, ale vyrobili v každém setu o několik chyb víc než jejich soupeři, což je hlavně v tom prvním muselo dost mrzet. Prohráli totiž těsně 19:21. „V prvním setu rozhodla naše nedůslednost v obraně, myslím, že jsme si mohli sáhnout na víc balonů. A v druhém setu bylo pár chyb v koncovce,“ okomentoval zápas Maňas. „Myslím si, že i tentokrát jsme odehráli fajn zápas, rozhodlo pár nevynucených chyb z naší strany a Němci toho dokázali využít. Čeká nás několikadenní regenerace a pak se chystáme na Kontinentální pohár,“ doplnil jej jeho kolega.

Kvarteto zápasů, při kterém se sympaticky zaplněné tribuny českých fanoušků skvěle bavily, uzavřel důležitý souboj Markéty Nausch Slukové s Barborou Hermannovou proti ruskému páru Dabižová, Rudychová. Po prohře s americkou dvojicí Claesová, Sponcilová ve skupině potřebovaly české jedničky v 1. kole play off vyhrát, jinak by se s turnajem rozloučily. Do zápasu proto vstoupily jako uragán. Skvělý servis, pestrá hra na síti a pak také poměrně hodně chyb ruských hráček znamenaly vedení 13:5 a klid do dalšího průběhu zápasu.

Po bezproblémové první sadě se ruská dvojice přece jen herně zvedla. Bleskově vedla 6:2 a přinutila Hermannovou se Slukovou požádat o oddechový čas. Dlouho to ovšem vypadalo na tiebreak, než se po úspěšném bloku Hermannové Češky bodově na své soupeřky dotáhly. Pak definitivně dokonaly obrat a postoupily do odpoledního souboje o osmifinále, v němž je čekal švýcarský pár Hüberliová, Betschartová.

Jediné odpolední vystoupení české dvojice na ostravském turnaji ale úspěch nepřineslo. Proti Švýcarkám neměly Sluková s Hermannovou šanci. Jedenácté nasazené soupeřky byly lepší na podání i v útoku a vítězky prvního ročníku ostravského turnaje především ve druhém setu jasně přehrály. První set byl výsledkově ještě vyrovnaný (19:21), druhý ale už ukazoval velký rozdíl (12:21). Český pár se tak s turnajem rozloučil a v konečném pořadí mu patří dělené 9. místo. „Věděly jsme, že Švýcarky na nás budou nachystané, porazily nás svým systémem, kde mají vše do posledního puntíku nalajnované,“ komentovala porážku Hermannová. „Hrozně jsem se trápila s jejich hrou, padaly jim tam hezké servisy, na které jsem nebyla schopná zareagovat a při kterých jsem volila úplně hloupé údery. Ve druhém setu nás jasně převálcovaly.

4.6.2021