Close

5.2.2020

Ostravská světovka podruhé mezi trojicí nejvýše hodnocených turnajů federací FIVB

To místo je opravdu speciální a organizace perfektní. Z pohledu hráčů je tady divácká kulisa opravdu dominantní,“ vyzdvihl přednosti J&T Banka Ostrava Beach Open David Schweiner. Nabízíme exkluzivní ohlédnutí za uplynulými dvěma ročníky ostravského turnaje pohledem plážových volejbalistů, organizátora a FIVB. Hlavní slovo dostali Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. O vysvědčení FIVB promluvil zástupce pořádající agentury Marek Tesař.

Jeden z vrcholů kvalifikace pro olympijské hry v Tokiu se v Dolních Vítkovicích uskuteční od 20. do 24. května 2020. Pro Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera znamenaly předchozí dva ročníky to nejzásadnější, čeho v dosavadní kariéře dosáhli, když po boji o bronz v roce 2018 odehráli o rok později před vyprodanými tribunami vyrovnanou třísetovou bitvu o zlato s norskými světovými jedničkami Andersem Molem a Christianem Sørumem.

Do olympijské kvalifikace se počítá nejlepších 12 výsledků za rok a půl, to znamená, že 4. místo z Ostravy 2018 se nám sice nezapočítá, ale to 2. z roku 2019 se počítat bude a je to jeden z našich nejhodnotnějších výsledků. Jsme rádi, že se do kvalifikačního období ostravský turnaj započítá dvakrát, tedy ročníky 2019 a 2020, a že se podařilo Českému volejbalovému svazu a organizátorům vyjednat tento termín. Zejména v olympijské sezóně se totiž většina pořadatelů snaží dostat ten svůj turnaj před uzávěrku žebříčku, která je stanovena k 14. červnu,“ popsal postupovou matematiku a načasování turnaje Ondřej Perušič.

K posunu termínu beachvolejbalového svátku oproti minulým letům dodal Marek Tesař z pořádající agentury Raul: „Šéfovi Českého volejbalu Markovi Pakostovi se načasování turnaje podařilo zajistit hlavně díky předchozím ročníkům, protože jsme od FIVB hodnoceni velice pozitivně. V letech 2018 i 2019 jsme se dostali mezi tři nejlepší turnaje podle celosezónního hodnocení Mezinárodní volejbalové federace FIVB. Ty další dva turnaje byly loňské Mistrovství světa v Hamburku a finále Světové série v Římě, což Ostravu řadí do nejlepší společnosti a za to jsme rádi. Jde o hodnocení zástupce FIVB, který tady s námi jako přidělený technický delegát celý týden tráví a hodnotí nás. Na konci dostaneme takové vysvědčení. Součástí je i hodnocení od samotných hráčů a realizačních týmů. Posuzovanými aspekty jsou vedle prostředí turnaje a úrovně organizace a logistiky také atmosféra a divácká kulisa, která je tady skvělá. Kluci můžou potvrdit, že ve srovnání s ostatními turnaji je opravdu nadstandardní.

Potvrzuji. To místo je opravdu speciální a organizace perfektní. Z pohledu hráčů je tady divácká kulisa opravdu dominantní. Například ve Varšavě, což není tak daleko, se finále hrálo bohužel před poloprázdnými tribunami. Což se tady opravdu říct nedá, protože oba ročníky bylo na finálový den vyprodáno. Ten kontrast je umocněný ještě tím, že Polsko je volejbalová země,“ porovnal úroveň dvou čtyřhvězdičkových turnajů David Schweiner. A Ondra Perušič dodává: „Třeba při finále Světové série v Římě jsme hráli velmi důležitý večerní zápas o postup do semifinále proti italskému týmu, a taková atmosféra jako v Ostravě, tam zdaleka nebyla k vidění.

Pozitivní reakce dostávají organizátoři také ze zahraničí. „Některé týmy, které už mají postup na olympiádu jistější, si mezi turnaji vybírají a máme informace přímo od nich, že ostravská světovka patří mezi turnaje, které si zamilovali. A zamilovali si i zdejší prostředí. To je důvod, proč se sem vracejí a chtějí se vracet i v příštích letech. Mám pro ně pozitivní zprávu. Již nyní totiž Marek Pakosta za Český volejbal vyjednává o konání dalších tří ročníků,“ doplnil k atraktivitě turnaje Marek Tesař.

Pro Perušiče a Schweinera je postup na olympiádu přímo ze světového žebříčku prioritou. Na ošemetnou možnost kvalifikace z Kontinentálního poháru příliš nespoléhají. „A náš odhad na postup? Druhé místo z Ostravy by mohlo stačit. Anebo případně, ještě jedna varianta: 1. místo!“ uzavřel optimisticky Perun.

5.2.2020