Close

6.5.2022

Ondřej Perušič: Turnaj v Ostravě a mistrovství světa jsou pro nás vrcholy sezóny

Ondřej Perušič má z ostravského turnaje už dvě stříbra. Vloni byl i s parťákem Davidem Schweinerem po finálové prohře hodně zklamaný. Letos je pro české jedničky turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro jedním ze dvou vrcholů sezóny. O speciální přípravě a novém systému turnajů světové série se sedmadvacetiletý plážový volejbalista rozpovídal v exkluzivním rozhovoru.

V minulých letech jste se na turnaje dlouhodobě připravovali na Tenerife a v Římě, odkud je váš trenér Andrea Tomatis. Jak tomu bylo letos?

Příprava na sezónu byla tentokrát hodně dlouhá. Měsíc jsme trénovali v Praze a potom tři měsíce na Tenerife. Tím, že loňská olympijská sezóna byla poměrně krátká, jsme měli hodně času si odpočinout a připravit se na probíhající sezónu. Myslím si, že byť byla příprava poznamenána drobnějšími zraněními, byla úspěšná a doufám, že z ní letos budeme těžit.

Směřujete tréninky přímo na konkrétní turnaje, jako například na J&T Banka Ostrava Beach Pro, anebo se soustředíte na celou dlouhou sezónu a berete, co přijde?

Příprava vyloženě na Ostravu a zároveň mistrovství světa, protože to jsou dva vrcholy naší sezóny, které jdou rychle za sebou, probíhá právě teď v Praze. Po Brazílii jsme zvažovali, jestli se zúčastníme ještě turnaje v Kataru, ale nakonec jsme se rozhodli, že raději absolvujeme kvalitnější tří až čtyř týdenní přípravu v Čechách, než abychom jeli na turnaj a pak se připravovali zase jenom z akce na akci. V Praze se připravujeme spolu s dalšími dvěma dvojicemi, které se v Ostravě představí. A bude to tak až do ostravského turnaje.

Světová volejbalová federace přišla letos s úplně novým formátem turnajů světové série. Co si o něm myslíte?

V beachvolejbale je už trochu evergreen, že si na nás každý nový olympijský cyklus federace připraví nový systém světové tour. Na ten letošní zatím nemám jasný názor. Je důležité počkat a hodnotit jeho implementaci až po prvním roce. Do beachvolejbalového prostředí vstoupil nový velký investor. Rozhodli se změnit tour jako produkt a jednotlivé turnaje směrem k tomu, aby byly daleko lépe marketingově využitelné. To znamená, že se snížily počty týmů v turnaji, více peněz se investovalo do streamování zápasů a kvality streamu. I do dalších marketingových a mediálních aktivit spojených s tour. Ten nápad se mi líbí a myslím si, že je to něco, co beachvolejbal potřebuje, pokud se chce dál vyvíjet. Zároveň si ale myslím, že systém, který se FIVB rozhodla implementovat, je poměrně křehký, a to proto, že tento systém může za stávajících podmínek fungovat jen ve chvíli, kdy se podaří uspořádat velké množství turnajů v každé z kategorií. A to si myslím, že je velká výzva pro všechny. Zejména v roce, který přichází po pandemii a po ekonomickém úpadku s ní spojeným. To samozřejmě znamená méně peněz do sportu, méně prostředků pro organizátory a méně peněz od sponzorů. Takže podle mě na implementaci nového systému, který je navíc postavený na velkém množství turnajů, není vhodná doba. Nicméně uvidíme, jak se to podaří.

Mohl byste turnajový systém popsat? Fanoušci plážového volejbalu si zvykli na jasně daný formát světové série a v Ostravě se vždy hrál turnaj úrovně čtyř hvězd, což byla druhá nejvyšší kategorie. Nyní se Ostrava posunula do ještě vyšší úrovně.

Nový systém se sestává namísto pěti úrovní označených hvězdičkami, jak jsme byli zvyklý, ze tří úrovní. Změnily se i názvy. Nejvyšší kategorie turnajů se nazývá Elite 16, druhá Challenge a třetí Future. Liší se počtem bodů, které na nich lze získat, a výší prize money. Změnil se i systém nasazování na turnaje. Dřív se počítaly 4 nejlepší výsledky z posledních šesti turnajů. Teď už jsou to jenom 3 nejlepší výsledky z posledních čtyř turnajů. I toto nové pravidlo hodně napomáhá rychlejšímu přesunu týmů mezi jednotlivými kategoriemi turnajů. To může být na jednu stranu dobře, protože to dává novým mladým dvojicím možnost rychle vystřelit nahoru a usadit se tam, kam výkonnostně patří. Zároveň je to ale nebezpečné pro týmy z vyšších kategorií, protože jeden dva špatné výsledky na turnajích mohou znamenat propad do kvalifikace, odkud je poměrně obtížné se dostat zpět. Tour je totiž ohromně vyrovnaná a kvalitních týmů v kvalifikaci je opravdu hodně.

6.5.2022