Close

23.6.2018

Neuvěřitelný obrat ve druhém setu a postup mezi osm nejlepších

Na skvělý úspěch českých jedniček v soutěži žen navázali v soutěži mužů na čtyřhvězdičkovém turnaji Světové série FIVB Ondřej Perušič a David Schweiner. V osmifinále porazili ruský pár Oleg Stojanovkij/Igor Veličko 2:1 a postoupili rovněž do čtvrtfinále. V něm se utkají s brazilskou dvojicí Evandro/Vitor Felipe.

Proti Rusům to na začátku přitom nevypadalo s českou dvojicí vůbec dobře. Prohrávala díky skvělé práci blokaře Stojanovského 5:9, jenže postupem času zejména Ondřej Perušič zapomněl na ostych a přidal se ke skvěle hrajícímu Schweinerovi. „Měl jsem ze začátku zbytečný respekt a chvíli mi trvalo, než jsem přitvrdil hru. Pomohli mi skvělí diváci,“ přiznal český reprezentant.

První set nakonec Češi v koncovce prohráli, ovšem ve druhém setu dokázali neskutečným způsobem otočit vývoj zápasu. „Dobře jsme ztrátovali a myslím, že jsme byli mnohem bojovnější, než soupeř. Jako kdyby si Rusové mysleli, že se zápas vyhraje sám. Byli možná trochu zaskočeni bouřlivou atmosférou, možná něco drobně podcenili, ale v závěru druhého setu jsme hráli opravdu skvěle,“ naznačil klíčový moment zápasu David Schweiner. Češi prohrávali 14:17, po jejich dvou vítězných balonech si Rusové vzali oddechový čas, ale obratu zabránit nedokázali. Za stavu 19:19 Stojanovskij pokazil servis a následně Schweiner skvěle zablokoval Velička. Tribuny šílely nadšením a zápas musel rozhodnout tie break.

V něm sice začali lépe Rusové, ovšem domácí hráči už v polovině setu otočili a vedli o dva důležité body. Tento náskok si udržovali a pak dokonce navýšili až na 14:10. Třetí mečbol využili a mohli se radovat z postupu do čtvrtfinále. „Museli jsme hodně přizpůsobit taktiku vysokému blokaři Stojanovskému. Takových jako on je na okruhu víc a je potřeba se s tím vyrovnat. Snažili jsme se míč tahat doprostřed sítě, kde se s ním dá lépe pracovat. A samozřejmě ho mít trochu dál od sítě. To se nám dařilo, byli jsme důrazní a znovu opakuji, hnali nás kupředu diváci. Moc jim za to děkujeme,“ řekl David Schweiner a Ondřej Perušič jen dodal: „Je to skvělé, že jsme ve čtvrtfinále. Před turnajem jsme si říkali, že by bylo fajn postoupit ze skupiny a hlavně dát dobrý volejbal. Když jsme viděli los hlavní soutěže, už jsme chtěli na večer plánovat nějakou after party. Teď budeme hrát o postup do semifinále. Tohle je nádhera.“

Foto: Vlastimil Vacek/Czech Beach Open

23.6.2018