Close

31.5.2019

Nešťastný den na domácím turnaji: končí Hermannová se Slukovou i ostatní čtyři české páry. Prapor drží Perušič se Schweinerem.

Pět českých beachvolejbalových párů bojovalo v pátek mezi vítkovickými pecemi o postup do play-off turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. Bohužel hned čtyřem z nich se nepodařilo ve skupině ani jednou zvítězit a s domácím turnajem se loučí. A to včetně obhájkyň loňského vítězství Barbory Hermannové a Markéty Nausch Slukové. Jedinou výhru na turnaji si zapsaly Michaela Kubíčková s Michalou Kvapilovou.

Z českého pohledu se v pátek nejvíce dařilo dvojici Michaela Kubíčková, Michala Kvapilová, které nejprve obrátily zápas s německým párem Julie Sudeová, Karla Borgerová, a poté se střetly s nasazenými pětkami Agathou Bednarczukovou a Eduardou Santosovou. Brazilské soupeřky však byly nad síly domácích volejbalistek a zvítězily dvakrát 21:15. Přesto Češky odešly z kurtu se vztyčenými hlavami. „Tyto zápasy jsou pro nás nesmírně cenné, daly jsme do toho všechno. V posledním utkání jsme v koncovce udělaly pár chyb na side-outu a toho Brazilky využily, odskočily nám a byly prakticky nedosažitelné,“ shrnula Kvapilová. „Pro mě je opravdu velká motivace nastoupit proti takovým hráčkám, přece jen beach volejbal ještě nehraju tak dlouho, takže je super sbírat zkušenosti a učit se od nich. Snažím se odnést si z toho co nejvíc, aby ze mě jednou byla tak dobrá hráčka, jakými jsou ony,“ řekla Kubíčková.

Nejvýše nasazené hráčky turnaje a obhájkyně loňského vítězství Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková v Ostravě ani svůj druhý zápas nezvládly, tentokrát podlehly šestnáctým nasazeným Švýcarkám Tanje Hüberliové a Nině Betschartové 1:2 na sety. „Je to určitě velké zklamání. Švýcarky jsou jeden ze stabilních týmů v soutěži, známe je a už jsme s nimi hrály, proto by nás neměly překvapit. Ale dneska jsme tento zápas a obecně i celý turnaj prohrály na naší půlce. Na naší straně toho spoustu chybělo a soupeřky měly naopak víc štěstí, lepší obranu i servis,“ vyhodnotila zklamaná Sluková. „Už minulý týden v Číně jsem nenašla úplnou herní pohodu a nepodařilo se mi to změnit ani na tomto turnaji, což mě moc mrzí, protože takový volejbal si diváci nezasloužili. Je to těžká facka, musíme pokračovat v práci, a že je jí hodně,“ dodala Hermannová.

Vítězství nevybojovaly ani Martina Bonnerová s Martinou Maixnerovou, na které čekal brazilský pár Taiana Limaová, Talita Antunesová. „Byl to těžký los, ale v hlavní soutěži už si lehkého soupeře nevyberete. Neměly jsme co ztratit, ale mrzí nás, že jsme nepředvedly vše, co umíme hrát. Abychom brazilskou dvojici porazily, musely bychom předvést výkon na hranici našich možností. To se nám nepovedlo,“ ohodnotila utkání Bonnerová. „Hrát na tomto turnaji byl pro mě opravdu zážitek. Jsem moc vděčná za to, že jsme dostaly divokou kartu. Je to obrovská motivace do další práce, protože na této úrovni bychom chtěly v budoucnu hrát,“ řekla Maixnerová.

Úspěch jedniček Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera se pokusily napodobit dva zbývající české páry – Jan Dumek, Václav Berčík a Marcel Mysliveček, Martin Pihera.

Dumkovi s Berčíkem se proti Kanaďanům Samu Pedlowovi a Samu Schachterovi nepodařil první set, ve kterém prohráli 9:21, v tom druhém se však dokázali zlepšit a drželi se soupeři krok až do závěrečné koncovky. Ta však nakonec lépe dopadla Kanaďanům. „Na konci nám chyběl důraz, nedokázali jsme využít některé šance a udělali jsme dvě chyby, které nás stály vítězství,“ uvedl Dumek. „První set byl snad ještě horší než včera, v tom druhém jsme se naštěstí uvolnili a hráli jsme pěkně, dokonce bych řekl, že nadprůměrně. Pozitivně to ale dál hodnotit nemůžeme, protože jsme prohráli 0:2,“ dodal Berčík.

Pokud by chtěli pokračovat dál v turnaji, museli by Mysliveček a Pihera porazit Belgičany Dreise Koekelkorena a Toma van Walleho. Ani tentokrát se však čeští fanoušci nakonec nezaradovali – domácí pár podlehl Belgičanům 11:21 a 12:21. „Dnes byli soupeři dobří na servisu a rozhodně i na ztrátě, neměli s námi větší problém. Docela dobře bránili a hrálo se jim tím pádem mnohem lépe,“ okomentoval utkání Pihera. „Určitě si z toho vezmeme zkušenosti. Moc jsme si užili zdejší atmosféru, ještě tu zůstaneme a podpoříme Davida s Ondrou v bojích o medaile,“ uzavřel Mysliveček.

Z šesti českých párů se do play-off kvalifikoval pouze jediný – Ondřej Perušič a Davidem Schweinerem, který se o další postup popere zítra v utkání proti rakouské dvojici Martin Ermacora, Motitz Pristauz.

Foto: Pavel Lebeda, J&T Banka Ostrava Beach Open

31.5.2019