Close

26.5.2022

Marie-Sára Štochová: Jsem zklamaná, věřila jsem, že ten set dáme

I to je doklad mimořádné úrovně turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro v Dolních Vítkovicích. Skvělé publikum první hrací den hlavní soutěže marně čekalo na vítězství českých barev. Sledovalo celkem čtyři zápasy, ani v jednom se domácím párům zvítězit nepodařilo. Dva odehrál ve své skupině pár Barbora Hermannová, Marie-Sára Štochová, po jednom pak Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem a Jakub Šépka s Tomášem Semerádem.

Jediná česká dvojice v ženské soutěži se představila na centrkurtu hned ve druhém zápase programu a prohrála s Brazilkami Talitou a Rebeccou 0:2. Zkušenější brazilská dvojice si rozhodující náskok v prvním setu vytvořila za stavu 16:16, pak už byla po zbytek zápasu lepší. „Do hlavní soutěže jsme se dostaly díky divoké kartě, jinak bychom musely hrát kvalifikaci. Z toho pohledu jsme podaly úctyhodný výkon. Škoda závěru prvního setu, kde jsme udělaly dvě chybičky, a to nás stálo šanci set vyhrát,“ řekla Barbora Hermannová po zápase.

Vítězka prvního ročníku turnaje v Ostravě s novou spoluhráčkou hraje teprve necelý rok a cítí, že jejich forma stoupá. Na nedávném turnaji v Turecku skončily páté, což jim zajistilo místo na mistrovství světa. „V Ostravě jsou top světové týmy a každá výhra by byla obrovský úspěch. Postup ze skupiny bude těžký.“ Pro její spoluhráčku Marii-Sáru Štochovou je turnaj nejvyšší světové úrovně obrovský zážitek. „Je to skvělé, že zde můžeme hrát. Těším se další zápasy, chceme navázat na naši hru, kterou jsme předváděly v Turecku“ řekla po úvodním vystoupení na turnaji.

Českému páru bohužel nevyšel ani druhý zápas proti švýcarské dvojici Tanja Hüberliová, Nina Brunnerová. Prohra 0:2 znamená konec nadějí na postup do čtvrtfinále. „Měly jsme setbol ve druhém setu, ale to byla asi jediná šance, kdy jsme sahaly po nějakém úspěchu. První set jsme vůbec nedokázaly zatlačit servisem, jak jsme si po dopoledním zápase představovaly. Naopak, měly jsme tolik zkažených podání, že z toho nešlo nic dělat. Soupeřky ovšem byly velmi kvalitní, letos už mají medaili z challengeru v Dauhá, jsou to mistryně Evropy, pro nás zkrátka hodně dobrý pár,“ řekla Barbora Hermannová.

Velmi smutná byla po zápase Marie-Sára Štochová. Přiznala, že byla ještě víc nervózní než v prvním zápase. „Já jsem od toho čekala menší nervozitu než v prvním zápase, myslela jsem si, že to ze mne spadne. Nevím, proč to bylo jinak. A jsem zklamaná, protože jsem věřila, že ten druhý set dáme.“

S velikým očekáváním nastupovali do souboje s brazilskou dvojicí Renato, Vitor Felipe dvojnásobní finalisté ostravského turnaje Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. Chtěli potěšit své fanoušky, bohužel prohráli v dramatické koncovce třetího setu 19:21. „Mrzí nás to. Měli jsme šance vypracovat si víc mečbolů a utkání vyhrát, jenže jsme tuhle šanci nevyužili. Jsou to detaily, na nichž pracujeme a které nás stály vítězství. Nezbývá nám nic jiného než zítra dvakrát vyhrát a poprat se o postup,“ řekl po zápase David Schweiner.

Po vyhraném prvním setu Češi dovolili Brazilcům srovnat a pak dokonce v tiebreaku odskočit do vedení 4:0. Teprve až pak začala velká stíhací jízda. „Zatlačili jsme je servisem, což se povedlo. Pak už to bylo o těch několika míčích. Ano, pozitivum je, že jsme se dokázali vrátit zpět do zápasu, ale radši bychom odcházeli s výhrou,“ okomentoval rozhodující set Ondřej Perušič. Češi odvrátili čtyři mečboly, jeden sami měli, ale nakonec byli spokojenější Brazilci.

Ani druhý český mužský pár na výhru nedosáhl. Ovšem Jakub Šépka s Tomášem Semerádem v hlavní soutěži startují na divokou kartu a druhý pár světového žebříčku Brazilci Andre a George byli jasnými favority. Mladá česká dvojice bojovala ze všech sil, prohrála však 0:2 na sety. „Už jsme proti nim hráli na jednom turnaji, teď to bylo hlavně ve druhém setu mnohem lepší. Jsou to pro nás obrovské zkušenosti, které nás mohou posunout dál. Dnes jsme například ve druhém setu stáhli pětibodový náskok na rozdíl dvou bodů. Je dobré vědět, že i proti tak kvalitnímu soupeři to jde.“ hodnotil zápas Tomáš Semerák. „Oni byli precizní v každé herní činnosti. My jsme měli uprostřed setů momenty, kdy si můžeme říct, že se nám dařilo. Tohle je ale potřeba umět udržet celý zápas,“ dodal Jakub Šépka.

Po prvním hracím dni je jisté, že si postup do čtvrtfinále bez ohledu na výsledky posledních zápasů zajistily ve skupině A Nizozemky Katja Stamová a Raisa Schonová, ve skupině D pak Švýcarky Tanja Hüberliová, Nina Brunnerová a Brazilky Talita s Rebeccou.

V soutěži mužů se kvůli zranění na poslední chvíli z turnaje odhlásily světové jedničky Nizozemci Stefan Boermans a Yorick de Groot. Postup do čtvrtfinále už mají jistý ve skupině B Brazilci Alison a Guto, ve skupině C pak Norové Anders Mol a Christian Sørum.

Foto: Vlastimil Vacek

26.5.2022