Close

23.6.2018

Fanoušci se mají na co těšit, ve semifinále jsou dva české týmy

Turnaj v Ostravě českým párům Markéta Sluková/Barbora Hermannová a Ondřej Perušič/David Schweiner zkrátka sedí. Ve čtvrtfinále porazily české beachvolejbalové jedničky silný německý pár Julia Sudeová/Chantal Laboureurová 2:0 a postoupily do nedělního semifinále. V posledním zápase sobotního programu je napodobili i muži, kteří rovněž 2:0 porazili brazilskou dvojici Evandro/Viktor Felipe.

Raketový nástup českých hráček ve čtvrtfinále doslova vyrazil Němkám dech, ovšem jak přiznala Barbora Hermannová, tohle přesně byla taktika. „Chantal je vždycky hodně nažhavená, prožívá zápasy a tím roste její výkon. Markéta je skvělým servisem totálně zmrazila. Já jen stála pod sítí a sledovala, jak nade mnou lítají balony. To byl začátek jako z partesu,“ zářila po zápase, v němž české hráčky nedaly soupeřkám příliš mnoho šancí vyniknout.

Sluková s Hermannovou byly vynikající zejména na servisu. V první setu neustále vedly a nakonec si vybojovaly pět mečbolů. Třetí z nich využily a udělaly první důležitý krok k vítězství v zápase. „I podle skóre je vidět, že jsme celou dobu tahaly za delší konec provazu. Byly tam sice momenty, kdy nás Němky stahovaly, ale vždy se nám povedlo to zastavit. To je asi jediné, co bych našemu výkonu mohla vytknout. Nevyrovnanost v určitých fázích, kdy uděláme šňůru bodů a pak dovolíme soupeřkám šňůrou naopak snížit. Jinak jsme ale velmi spokojené, naše forma jde nahoru a doufám, že jsme ještě neřekly poslední slovo,“ hodnotila zápas Markéta Sluková.

Postup mezi čtyři nejlepší týmy turnaje je o krůček víc, než si české reprezentantky přály před turnajem. To ovšem neznamená, že by nechtěly ještě dál. „Jsme spokojené, ale samozřejmě bychom tady v Ostravě rády dosáhly na medaili. A v ideálním případě na tu nejcennější. Formu na to máme, diváci nás tlačí stále kupředu a neskutečně si to užíváme,“ usmívala se Markéta Sluková.

Přesně to jí totiž Bára Hermannová řekla po posledním hvizdu rozhodčího. „Je to krásný pocit, zápas je pro mne vyhraný opravdu až se závěrečným hvizdem. A pak přijdou ty krásné emoce. My se snažíme radovat se v tom našem minitýmu, před českými fanoušky je to ještě něco hezčího. Například ve finále Majoru v chorvatské Poreči byla spousta českých fanoušků, ale tenhle kotel v Ostravě je ještě něco víc,“ dodala Barbora Hermannová. V boji o postup do finále české hráčky nastoupí v neděli dopoledne proti dalšímu německému páru Beinecková/Schneiderová, který vyřadil čtvrtý nasazený pár Agatha/Duda z Brazílie.

Postup Slukové s Hermannovou do semifinále vlastně jen potvrdil jejich postavení na světovém žebříčku, to účast dvojice Ondřej Perušič/David Schweiner je doslova senzací. Proti mistru světa Evandrovi a jeho novému parťákovi Vitoru Felipemu byli v roli outsiderů, jenže papírové předpoklady zmuchlali do kuličky a hodili za hlavu. Podali fantasticky soustředěný výkon a favorizovaného soupeře porazil. Po vyrovnaném první setu, v němž si žádný ze soupeřů nevytvořil větší, než dvoubodový náskok, měli lepší koncovku. Když pak David Schweiner zablokoval Vitora Felipeho, začalo se rodit jedno z největších překvapení turnaje. „Šli jsme do zápasu s cílem podat co nejlepší výkon, vůbec jsme neřešili, kolik bodů můžeme uhrát. Kdybychom prohráli dvakrát 15:21, nikdo by se nedivil. Tohle byla naše obrovská psychická výhoda,“ přiznal Ondřej Perušič.

Když pak na začátku druhého setu vedli Češi 4:1, vzali si raději Brazilci oddechový čas. Nebylo jim to nic platné, Perušič se Schweinerem hnáni bouřlivým publikem skvěle servírovali, blokovali a dokonale eliminovali vysokého blokaře Evanda. Vitor Felipe přitom vyrobil poměrně dost chyb. „Soustředili jsme se především na ztrátové míče, abychom drželi do nejdéle náš náskok. Všichni víme, že Vitor Felipe dokáže skvěle servírovat a pět šest es v setu není nic neobvyklého. Nám však dal asi jen dvě, to bylo hodně důležité. A proměněný mečbol, to pak byla obrovská úleva,“ usmíval se David Schweiner.

V semifinále čeká české duo další silný soupeř, Poláci Piotr Kantor/Bartosz Losiak. „To bude mít hlavně David radost. Oni jsou hodně rychlí, mají spoustu signálů, takže se u sítě dost naběhá,“ uzavřel Ondřej Perušič s tím, že postup do semifinále turnaje je jejich největším úspěchem v kariéře.

Foto: Vlastimil Vacek/Czech Beach Open

23.6.2018