Close

24.6.2018

České plážové volejbalistky vystoupaly až na zlatý vrchol

Větší drama by asi těžko někdo vymyslel. Markéta Sluková a Barbora Hermannová ve finále turnaje Ostrava Beach Open prohrály proti kanadskému páru Heather Bansleyová/Brandie Wilkersonová první set, ve druhém ovšem uspěly a v závěrečném tie breaku proměnily za stavu 14:10 až čtvrtý mečbol. Pak ovšem mohly s obrovskou radostí zvednou ruce nad hlavu a radovat se ze zlata.

Dosáhly na největší úspěch v kariéře a dlouhým potleskem děkovaly divákům za podporu. Vítězství 2:1 se opravdu nerodilo snadno, ale bylo naprosto zasloužené. „My jsme s Kanaďankami třikrát prohrály a konečně jsme se zbavily černých chmur nebo obav ze vzájemných zápasů s nimi. A navíc v Ostravě. To je prostě paráda,“ rozdávala úsměvy na všechny strany Barbora Hermannová, která technickým úderem do odkryté části kurtu zakončila zápas.

Po prohraném prvním setu Češky zlepšily hru, vedly hned od začátku druhého dějství a naprosto suverénním způsobem set vyhrály. „My jsme si říkaly, že nemáme co ztratit. Ale že je potřeba přitvrdit hru, hlavně na servisu. A taky přidat v obraně. Ono se špatně hraje, když si člověk skoro nesáhne na míč. Podařilo se nám zastavit nápor Kanaďanek, které mají obrovské zkušenosti a patří k absolutní světové špičce. Pak už nás hnali diváci za vítězstvím,“ řekla Markéta Sluková.

V rozhodujícím dějství Češky opět lépe začaly a udržovaly si po celou dobu náskok. Ten v závěru tie breaku narostl na čtyři body. Dokázaly využít čtvrtým mečbol. „Já tomu ještě stále nevěřím a uvěřím, až budu mít medaili na krku,“ pokračovala Markéta Sluková. „Jsem na nás pyšná, byly tady skvělé soupeřky, ale turnaj jsme vyhrály my. Je to zásluha celého našeho týmu i skvělých diváků. Moc všem děkujeme.“ A Bára Hermanová dodala: „Bylo to emotivní na hřišti a je to emotivní i teď. Bude chvíli trvat, než ten skvělý pocit vstřebáme.“ V boji o bronz porazily Němky Karla Borgerová s Margaretou Kozuchovou své krajanky Isabel Schneiderovou a Victorii Bieneckovou 2:0.

Souboj o bronzové medaile v turnaji mužů měl velmi hořkou příchuť pro český pár Ondřej Perušič/David Schweiner, když v rozhodujícím tie breaku neproměnil proti ruské dvojici Konstantin Semenov/Ilja Leshukov sedm mečbolů. Zápas plný zvratů, emotivních vystoupení ruského obra Konstantina Semenova a prudké dešťové přeháňky ve druhém setu, tak nakonec rozhodly pevnější nervy ruského páru a hlavně nezbytná dávka štěstí. „Jsme hrozně naštvaní. Nejvíce nás mrzí ztráta na 15:13, kdy jsme měli míč na ruce. Měli jsme udělat tu jednu ztrátu a vyhráli bychom. Příště snad až bude takové skóre tak snad rozhodující ztrátu uděláme a vyhrajeme,“ komentoval dramatický závěr souboje David Schweiner.

Oba čeští reprezentanti se shodli na tom, že jakmile pomine zklamání z promarněné šance na zisk medaile, budou turnaj v Ostravě hodnotit pozitivně. Dosáhli na nejlepší výsledek na turnaji této kategorie a ověřili si, že mohou hrát vyrovnané partie i se špičkovými světovými týmy. Když se podíváme kolik týmů, které jsou dlouhodobě lepší než my, jsme tady nechali za sebou, tak je to super, Postupně to samozřejmě budeme hodnotit jako velký úspěch.“ Vítězi Ostrava Beach Open v kategorii mužů se stali Španělé Pablo Allepuz a Adrián Collado, kteří porazili polskou dvojici Piotr Kantor/Bartosz Losiak 2:1.

Foto: Vlastimil Vacek/Czech Beach Open

24.6.2018