Close

1.6.2019

Česká senzace v Ostravě: Perušič se Schweinerem vyřadili olympijského vítěze a jsou v semifinále

Nervydrásající utkání prožili čeští fanoušci v sobotním play-off čtyřhvězdičkového turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. Domácí jedničky Ondřej Perušič a David Schweiner předvedli dva skvělé výkony, které je katapultovaly mezi čtyři nejlepší páry turnaje. O finále si český pár opět po roce zahraje zítra s Poláky Michalem Brylem a Grzegorzem Fijalkem.

Proti poslední české naději v domácím turnaji ve složení Ondřej Perušič, David Schweiner stál nejprve rakouský pár Martin Ermacora, Moritz Pristauz. Utkání s papírově slabším soupeřem se v první sadě nevyvíjelo podle představ, čeští hráči museli skóre otáčet. Po zisku prvního setu poměrem 21:18 si Češi pohlídali vstup do druhého, ten byl ovšem vyrovnaný až do poslední chvíle. Domácím se ale takticky lépe vydařila koncovka a zvítězili 21:19. „Rakušané ukázali naplno svou sílu. Snažili jsme se hrát nejen razantně, ale i hlavou. Širší špička je tak vyrovnaná, že se nedá jen tak jednoduše vyhrávat,“ přiznal Perušič.

V podvečer čekal Čechy další, ještě náročnější krok – v cestě do semifinále stál olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa Alison Cerruti s parťákem Álvarem Morais Filhem. „Ve světě beach volejbalu není moc lidí, kteří toho dokázali víc,“ uznal Schweiner. V prvním setu předvedli Brazilci svou sílu, skvěle bránili i útočili. Čechům byl dvakrát odpískán tažený míč, což je rozhodilo z herní pohody. „Na konci první setu jsme trochu změnili taktiku, nechci říct, že bychom ho úplně vypustili, ale potřebovali jsme se soustředit na ten druhý,“ přiznal Perušič. První sadu ovládli Brazilci 21:13. Do té druhé však Češi vlétli razantněji a ujali se vedení 10:4, náskok se jim podařilo udržet a před zaplněnými tribunami na centrkurtu dovedli utkání do tiebreaku. Vyrovnaný stav se Čechům podařilo strhnout na svou stranu za stavu 9:6, když se parádním blokem prosadil Schweiner. Ten svou sílu a důraz v obraně předvedl ještě dvakrát a zápas ukončil poměrem 15:11. „Celkový zlom zápasu byl asi na začátku druhého setu. Tam jsme nastoupili a hned se nám soupeře podařilo několikrát zablokovat. Zároveň Brazilci udělali pár chyb, my jsme se chytli a vedení si dál navyšovali,“ zhodnotil Perušič.

Aby měli zítra Češi jistotu medaile, musí v semifinále zdolat polský pár Michal Bryl, Grzegorz Fijalek, aktuální světové dvojky žebříčku. „My jsme s nimi loni hráli dvakrát – nejprve jsme je dokázali překvapit na vlastní půdě a porazit je, ale o 14 dní později už se na nás dobře připravili a seřezali nás jako žáčky. Jsou světovými dvojkami právem a ten zápas bude hodně těžký,“ řekl Perušič. Oba však přiznávají, že už teď si splnili cíle na maximum. „Myslím si, že letos se nám zadařilo až nad plán. Turnaj je nabitější a obhajovat výsledky je vždycky těžší, než když hrajete jako outsider a nemáte co ztratit. Každý zápas před takovou kulisou je pro nás další dárek,“ uzavřel Perušič.

Dalšími páry v semifinále jsou Rusové Viacheslav Krasilnikov, Oleg Stoyanovskiy a aktuální světové jedničky z Norska Anders Mol, Christian Sörum. Zatímco loni se norské dvojici nepodařilo zvítězit ani v jednom utkání, v letošním ročníku se jí daří mnohem lépe. Nejprve v osmifinále vyřadili výborně hrající kanadský pár Sam Pedlow, Sam Schachter a ve čtvrtfinále si následně poradili s Němci Tholem a Wicklerem. „Opravdu si turnaj užíváme. Na kurtech je spoustu lidí a i když zrovna nehrají Češi, fanoušci nás ženou dopředu a podporují nás. Cítíme se, jako bychom hráli doma,“ pochvaluje si Mol.

O senzační vyřazení favoritek turnaje Heather Bansleyové a Brandie Wilkersonové se ve čtvrtfinále postarala americká dvojice Kerri Walsh Jenningsová, Brooke Sweatová, které ovládly koncovku dramatického třísetového utkání a zvítězily 21:16, 19:21 a 21:19. „Byl to opravdu výjimečný zápas, řekla bych, že dokonce jeden z nejšílenějších, které jsem kdy odehrála. V koncovce jsme se maximálně soustředily, abychom to dotáhly do konce. Je to vážně skvělý pocit,“ řekla Jenningsová. Obě si pochvalovaly parádní diváckou kulisu. „Fanoušci jsou neskuteční, dodávali nám ohromnou energii. Opravdu si cením toho, že hrajeme zrovna tady. Hraje se nám tu vážně skvěle,“ dodala Sweatová.

Foto: Vlastimil Vacek, Pavel Lebeda, J&T Banka Ostrava Beach Open

1.6.2019