Close

29.5.2022

Češi brali stříbro! Tři roky po sobě viděli fanoušci v Ostravě ve finále české duo Perušič, Schweiner

Potřetí se na turnaji J&T Banka Ostrava Beach Pro probojovali čeští reprezentanti Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem do finále, potřetí obsadili druhé místo. Letos byli opravdu velmi blízko vítězství, v souboji s olympijskými vítězi Nory Andersem Molem a Christianem Sørumem sehráli naprosto vyrovnanou partii a měli dokonce dva mečboly. Nakonec prohráli 1:2. Titul v soutěži žen vybojovaly Němky Svenja Müllerová s Cinjou Tillmanovou.

Finálový den se hrál v areálu v Dolních Vítkovicích tradičně před beznadějně vyprodanými tribunami a k vidění byl beachvolejbal absolutní světové extratřídy. Perušič se Schweinerem začali boj o zlato skvěle. Utekli Norům ve druhé polovině úvodní sady na rozdíl pěti bodů, a nakonec set vyhráli. „Hráli jsme set a půl asi ten nejlepší volejbal, co umíme. Výborný servis, minimum chyb, a to na Nory platilo,“ řekl po zápase Ondřej Perušič.

Mluvil smutným hlasem, protože se svým spoluhráčem na vysněné vítězství v Ostravě nedosáhli. Norové ve druhém setu zpřesnili hru a byli také dostatečně razantní. Odvrátili dva mečboly české dvojice, a naopak svůj první setbol dokázali proměnit. „V koncovce jsem já promarnil dvě možnosti navýšit vedení a soupeř následně změnil taktiku a začal hrát na mne. Proti tak kvalitnímu týmu se chybovat nesmí. Norové ukázali, že jsou nejlepší na světě. Mne mrzí, že i přes náš skvělý výkon to na vítězství nestačilo,“ pokračoval Perušič.

David Schweiner s jeho slovy absolutně souhlasil. I on byl hodně zklamán, že ani třetí pokus na turnajové vítězství v Ostravě české dvojici nevyšel. „Taktický plán byl hrát přes Anderse, ale ne smečí. Dostávali jsme se přes něj, ale bohužel nás občas čapnul. Plán jinak vyšel dobře. Norové však v pravou chvíli přišli s dobrou obranou nebo nás zatlačili servisem. Celý turnaj byl strašně vyrovnaný a o vítězství rozhodovaly dvě tři chyby v setu. Mezera mezi nejlepším a nejhorším týmem na tour se zmenšuje. Už jsme si na to zvykli a já doufám, že se to bude ještě před mistrovstvím světa zlepšovat,“ dodal David Schweiner.

V tiebreaku si Norové vzali za stavu 7:9 oddechový čas a po něm dvěma body srovnali. Pak šli do vedení 11:10, které už dotáhli do vítězného konce. Bezprostředně po skončení finále poděkovali fanouškům za skvělou atmosféru a ocenili výkon českého páru. „Byl to fantastický turnaj, je to něco výjimečného hrát v této fabrice. Je to opravdu unikát. Je skvělé, že se nám tady podařilo vybojovat už druhé vítězství. Ondřeje a Davida velmi respektuji, jsou to skvěli chlapi. Hodně spolu trénujeme, víme, kolik úsilí dávají do přípravy a v zápasech bojují o každý bod. Porazili tady několik skvělých párů a samozřejmě i oni si zasloužili vyhrát. My jsme jim to však nechtěli usnadnit, také jsme toužili po vítězství,“ řekl po slavnostním ceremoniálu Anders Mol.

Soutěž žen vyhrály Němky Svenja Müllerová s Cinjou Tillmanovou, když ve finále porazily Brazilky Talitu s Rebeccou 2:0. Měly z vítězství obrovskou radost a Svenja Müllerová ani nechtěla věřit, že se jim to povedlo. „Začaly jsme v kvalifikaci a byl to náš osmý zápas na turnaji. Jsem na náš tým velmi hrdá. Byly jsme v Ostravě poprvé a naším cílem bylo postoupit z kvalifikace. Pak už jsme hrály zápas od zápasu, bod za bodem jsme se se přibližovaly tomuto úspěchu. Jsem z toho ohromená. Brazilky jsou skvělý tým, ale my jsme je porazily. To je neuvěřitelné,“ řekla. A její spoluhráčka dodala: „Po všech předcházejících zápasech jsem už byla hodně unavená, ale hrály jsme finále. Daly jsme do toho vše. Vypila jsem spoustu káva a pak, hrály jsme před tak neuvěřitelným publikem, že na nějakou únavu ani nemyslíte. Snažíte se jen hrát co nejlépe.“

Třetí místo na turnaji obsadili v soutěži mužů Nizozemci Alexander Brouwer s Robertem Meeuwsenem, v soutěži žen pak Švýcarky Tanja Hüberliová s Ninou Brunnerovou.

Foto: Vlastimil Vacek

29.5.2022